Świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli

Od 1 lipca 2009 r. nauczyciele, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego lub nie nabyli prawa do emerytury w obniżonym wieku emerytalnym, mogą...

Ogólne zasady sporządzania i wydawania świadectw oraz dokumentów szkolnych

W myśl art. 11 ust. 1 u.s.o. świadectwa i dyplomy państwowe wydawane przez uprawnione do tego szkoły, placówki kształcenia ustawicznego i placówki kształcenia praktycznego,...

Duplikaty dokumentów oraz opłaty za ich wydawanie

W myśl § 22 ust. 1 rozp. MEN z dn. 26.04.2018 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 939) w razie utraty oryginału świadectwa, odpisu...

Zmiana organu prowadzącego przedszkole

„Jaka jest procedura przy zmianie właściciela przedszkola jeśli chodzi o urząd miasta – otrzymywanie dotacji? Obecny właściciel zamyka działalność a obecny dyrektor przejmuje przedszkole;...

Inwentaryzacja w szkole w czasie ferii i urlopów

„Dnia 18.01.2017 roku wójt zarządził w naszej placówce inwentaryzację, którą trzeba przeprowadzić w terminie 18-31.01.2017 roku. Inwentaryzacją należy objąć wszystkie składniki majątku (środki trwałe,...

Część oświatowa subwencji ogólnej

Jednostki samorządu terytorialnego (j.s.t.) uprawnione są do udziału w dochodach publicznych odpowiednio do przypadających im zadań, co wynika wprost z art. 167 ust. 1...

Godziny ponadwymiarowe nauczycieli i doraźne zastępstwa

„W przedszkolu mam zatrudnionego nauczyciela na 22/22 etatu. Z dniem 01.02.2017 r. nauczyciel ten przechodzi na roczny urlop zdrowotny. Czy mogę jego godziny rozłożyć...

Ocena pracy dyrektorów

Dyrektor szkoły (placówki) jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole nauczycieli i pracowników pedagogicznych. Jako pracodawca, dyrektor posiada określone kompetencje, jak i duży...

Sprawowanie nadzoru pedagogicznego

Przedmiotem nadzoru pedagogicznego jest działalność dydaktyczno-wychowawcza i opiekuńcza szkół i placówek oświatowych, a celem – podnoszenie jakości kształcenia, wychowania i opieki w tych szkołach...

Prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego

„Od 01.09.2016 r. zatrudniliśmy osobę na podstawie art. 7 ust 1d ustawy o systemie oświaty w celu prowadzenia zajęć z kształcenia zawodowego. Czy należy...

Najnowsze artykuły